0850 304 6029

Türkiye'nin Havaalanı Oto Kiralama Firması - Hoşgeldiniz

Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

HIZLI REZERVASYON OLUŞTURMAK İSTERMİSİNİZ ?

Araç Türü

Alış Tarihi

Teslim Tarihi

Kiralanacak Şehir

Kiralanacak Yer

İade Edilecek Şehir

İade Edilecek Yer

Kış aylarının gelmesi ile birlikte kış lastikleri de araçlarda kulllanılmaya başlandı. Araçların yolla temasını sağlayan lastiklerin kışın daha farklı şekilde seçilmelerinin en temel unsuru elbetteki buzlanma ve yol tutuşu.

Araçlarda kullanılan normal lastikler 7 derece sıcaklığının altında sertleştikleri için kış aylarında kış lastiklerinin kullanılması güvenlik ve yol tutuşu açısından çok daha fazla avantaj sağlar. 

Kış Lastiği Seçerken Dikkat!

Kış lastiklerini diğer lastiklerden ayırmanın en basit yolu lastiğin kenarında yer alan dağ simgesidir. Kış lastiklerinin diş kalınlıkları standart lastiklere göre çok daha derindir. 

Kış lastiklerinin kullanım aralığı bulunulan bölgeye göre Ekim-Kasım aylarından başlayarak Mart-Nisan aylarına kadar uzanan süre ile kullanılmalıdır. Kış lastiklerinin yaz aylarında kullanılması ise lastiklerin ve aracın yıpranmasına neden olur.

Kış lastiği alırken lastik dişlerinin 3 ya da 4 mm’den kalın olmasına dikkat edilmelidir. 3-4 mm’den az diş kalınlığına sahip olan kış lastikleri karlı ve buzlu zeminde çekiş performansının düşmesine ve yol tutuşunun azalmasına neden olur. 

Kış lastiğinin ebatları araçta kullanılan standart lastiklerin ebadından daha geniş olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi bir durumda kış lastikleri kızak görevi görerek yol tutuşunun azalmasına neden olacaktır. 

Kar lastiği alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise 4 lastiğin birden değiştirilmesidir. Aracın çekiş tipine göre ön ya da arkaya 2 tane kış lastiği kullanmak oldukça tehlikelidir. 

Kış lastiği alırken yakıt tüketimini araç içi sesini artırır. O nedenle fiyat kalite dengesini iyi kurmak gerekir. Yeni alınmış kış lastiklerinin balans ayarının mutlaka yaptırılması gerekir.

Kış lastiği konusunda hem kullanıcıların hem de test firmalarının önerdiği birkaç marka var. Bu markalar arasında Brigstone, Continental, Michelin ve Good Year markaları öne çıkıyor. 

Hem yol tutuşu hem fren mesafesi hem de güvenlik alanında en iyi performansı sunan Brigstone, Continental, Michelin ve Good Year markalarının kış lastikleri hem yakıt tüketimini diğer kış lastiklerine göre daha az seviyede tutuyor hem de buzlu zeminlerde maksimum lastik tutuşu sağlıyor. 

Bir önceki yazımız olan İşte Otomobil Markalarının İsimlerinin Anlamları başlıklı makalemizde Otomobil Markalarının Anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı admin tarafından, tarihinde paylaşılmıştır.
İlgili Terimler :
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

YAPILAN YORUMLAR