0850 304 6029

Türkiye'nin Havaalanı Oto Kiralama Firması - Hoşgeldiniz

İşte Otomobil Markalarının İsimlerinin Anlamları

HIZLI REZERVASYON OLUŞTURMAK İSTERMİSİNİZ ?

Araç Türü

Alış Tarihi

Teslim Tarihi

Kiralanacak Şehir

Kiralanacak Yer

İade Edilecek Şehir

İade Edilecek Yer

 

Otomobil dünyasının prestijli markaları sürekli olarak yeni teknolojilerle karşımıza çıkıyor. Bu markaların ürettiği otomobillerle ilgili olarak birçok şeyi biliyoruz. Fakat, söz konusu markaların isimleri neden geliyor ve ne anlam ifade ediyor bunları da biliyor musunuz?

Subaru: Japonların dünya çapında ünlü otomobil markası olan Subaru’nun ismi Taurus takımyıldızlarından geliyor. Taurus takımyıldızları kelime anlamı olarak “Boğa Takımyıldızı” olarak biliniyor ve Japonca’da “subaru” olarak söyleniyor.

Cadillac: Cadillac markası Amerika Detroit’e ait bir markadır. Amerikanların ünlü otomobilinin ismi de Detroit’in keşfedildiği döneme dayanır. Amerika’nın keşfedildiği dönemde Detroit’i keşfeden kişi olan Antoine de la Mothe Cadillac, bu markaya ismini vermiştir.

Volkswagen: Almanlara ait bir otomobil markası olan Volkswagen’in ismi Adolf Hitler‘e dayanmaktadır. O dönemde Hitler’in emriyle üretilmeye başlayan Volkswagen Almanca da “halk arabası” anlamına gelmektedir.

Dacia: Romanya’ya ait bir marka olan Dacia’nın ismi gene Romanya’yla alakalı bir konuda geliyor. Eski çağlarda içinde Romanya’nın da bulunduğu bir alana hükmeden Dacia Krallığı, günümüzdeki markanın isminin temelini oluşturur.

Mercedes-Benz: Mercedes-Benz ismi Benz & Cie ve Daimler Motoren Gesellschaft markalarının birleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. İki markanın birleşmesiyle günümüzdeki Benz ismi kabul edilmiş ve Mercedes’in eklenmesi için ise söz konusu araçlardan birisinin Emil Jellinek satılması gerekmiştir. Emil Jellinek satın aldığı araç ile yarışlara katılmış ve başarı elde ederek popüler bir isim haline gelmiştir. Kullandığı araç  o dönemin en çok beğenilen arabalarından birisi haline gelmiştir. Jellinek kullandığı araca kızının ismi olan Mercedes adını takmıştır. Araç o denli meşhur olmuştur ki Benz isminin önüne Mercedes’in eklenmesi kaçınılmaz hale gelmiştir.

BMW: Almanların en popüler otomobil markalarından birisi olan BMW’nin ismi üretildiği fabrikadan gelmektedir. Bayerische Motor Werke yani “Bavyera Motor Fabrikası” baş harfleri BMW isminin oluşmasını sağlamıştır.

Alfa Romeo: Alfa Romeo ilk kurulduğunda bu isimle anılmıyordu. O dönem “Anonima Lombarda Fabbrica Automobili” isminin baş harfleri olan A.L.F.A. adını kullanan şirket devamında Nicola Romeo‘nun şirkete ortak olmasıyla birlikte Alfa Romeo ismini almıştır.

Mazda: Mazda ismi Zerdüştlük’ten gelmektedir. Zerdüştlük’te ölen kişi ölümden sonra dirilerek tanrının huzuruna çıkar ve huzuruna çıkılan tanrının ismi de Ahura Mazda‘dır.

Mitsubishi: Japon markası olan Mitsubishi’nin ismi de samuraylardan gelmektedir. Eski Japon savaşçıları olan samurayların simgesini taşıyan markanın kelime anlamı da “üç elmas“tır.

Porsche: Porsche ismi de Adolf Hitler ile alakalıdır. Hitler’

 

Bir önceki yazımız olan Toyota C-HR SUV Rakiplerini Geride Bırakacak başlıklı makalemizde Toyota C-HR SUV hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı admin tarafından, tarihinde paylaşılmıştır.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

YAPILAN YORUMLAR